Bezpečnostné pravidlá na letiskách v EÚ
Upravujú prepravu tekutín, gélov, určujú maximálnu veľkosť príručnej batožiny a ďalšie pravidlá kontroly pasažierov. Ich hlavným cielom je zvýšit bezpečnosť na palube lietadiel a eliminovať hrozbu terorizmu.
Prehľad niektorých bodov:
Pri sebe môžete mať len malé množstvá tekutín. Tekutiny musia byť v samostatných obaloch s objemom maximálne 100 mililitrov pre každú tekutinu. Obaly musia byť zabalené do priehľadného uzatvárateľného plastového vrecka, ktorého objem nie je väčší ako 1 liter.
Za tekutiny sa považujú:
voda a iné nápoje, polievky, sirupy, krémy, pleťové mlieka, oleje, parfumy, spreje, gély, patria sem aj gély na vlasy a sprchové gély, obsah nádob pod tlakom, ako napr. peny na holenie, iné druhy pien a deodorantov, pasty a zubné pasty, zmesi pevných a tekutých látok, všetky ostatné predmety podobnej konzistencie
Pri kontrole musíte predložiť plastové vrecko s tekutinami ak ho máte. Vyzliecť si bundu alebo kabát, ktoré vám skontrolujú zatiaľ čo prejdete cez detektor kovov.
Povyberať z tašky elektronické zariadenia a notebooky, ktoré vám samostatne skontrolujú.
Príručná batožina je limitovaná rozmermi: 56 × 45 × 25 cm. Opatrenia se netýkajú len mimoriadne cennej alebo krehkej batožiny, ktorá však musí byť deklarovaná na odbavovacích prepážkach, kde budú zvlášť označené.
Upozornenie: Toto je zhrnutie niektorých bodov príslušného zákona EÚ. Všetky právne kroky alebo nároky sa budú uplatňovať výlučne na základe skutočného znenia zákona.
Idem na dovolenku a čo poistenie?
Ak dovolenkujete na Slovensku, pravdepodobne si vystačíte s kartičkou poistenca. Iná situácia nastáva ak sa vyberiete do zahraničia. Tam zdravotný preukaz platí len v štátnych zdravotníckych zariadeniach. Treba si založiť cestovné poistenie, ktoré môže byť krátkodobé alebo komplexné. Suma za poistné sa odvíja od toho kam sa chystáte vycestovať alebo na dovolenku. Môžte si uzatvorť o rôzne pripoistenia za batožinu, storno zájazdu, zodpovednosť za škodu na zdraví, uhradenie nákladov horskej služby a podobne. Niektoré z nich už majú poistné balíky priamo obsiahnuté. Každopádne poistiť sa oplatí. Človek nikdy nevie čo sa môže prihodiť a tých pár ušetrených korún za prípadné finančné komplikácie naozaj nestojí. Poistenie uzatvárajte v tej poisťovni v ktorej klientom už ste. Vždy si pozorne preštudujte všetko čo bude vaša poistka obsahovať a čo všetko pod ňu spadá.