Chorvátsko - najznámejšia dovolenka
Medzi najznámejšie a najvyhladávanejšie destinácie Slovákov patrí jednoznačne Chorvátsko a "Slovenské" - Jadranské more :-)
Geografickou polohou Chorvátsko zaraďujeme medzi štáty JV Európy a svojou rozlohou patrí k stredne veľkým štátom. Obyvatelia Chorvátska sú prevažne Chorváti, ale sú tu zastúpené i národnostné menšiny, medzi ktoré by sme mohli zaradiť napríklad: Srbov, Slovincov, Talianov, Čechov atď.
Chorvátsko má vcelku zaujímavé podnebie. Kým pozdĺž pobrežia prevláda stredomorská klíma, ktorá je v lete až priveľmi horúca, čo spôsobuje teplé a suché letá, tak vo vnútrozemi vládne podnebie niekedy až horského rázu. Posledné leto som si na dovolenke s počasím v tejto krajine užila svoje: bol september a my sme vystihli akurát vietor "bura" ktorý veje z pevniny k moru, takže sme sa rekreovali v čiapkach a v neprefukavých vetrovkách. Ale i to bol zážitok :-) Dozvedeli sme sa, že Chorváti využívajú tento vietor k vysúšaniu zabíjačkových klobásiek.
V Chorvátsku si tieto klobásky, ale i iné dobroty a veľa suvenírov môžme kúpiť za kuny (tunajšia mena), samozrejme, nie za živé, ale tie kovové. Keď rozmeníte kuny, dostanete lipy.
A ako sa vlastne cestuje do Chorvátska? Tak najrýchlejšie samozrejme lietadlom, ktoré letia do Puly, Zadaru, Splitu, Dubrovníku, Rijeky a Zagrebu - čo je i zároveň hlavné mesto. Ďalšou možnosťou je doprava vlastná, prípadne ako zájazd. Keď sme už na mieste, ako prvé nás zaujíma, kde budeme spať? Momentálne, hlavne mladí ľudia idú na dovolenku "na vlastnú päst" a ubytovanie si hladajú až priamo na mieste. K tomu nám slúžia kancelárie pre turistov - chorvátsky Turisticna agencija, ktorá má prehľad o tom, kde a v akej časti mesta sú priváty volné a aké služby poskytujú. Väčšina privátov zodpovedá naším štandartným požiadavkám, možno rozhodujúcou podmienkou je vzdialenosť od mora. Vo väčších chorvátskych mestách je k dispozícii širšia paleta služieb. Napríklad si môžte prenajať auto a robiť si sami dobrodružné výlety do okolia, alebo pre ešte väčších dobrodruhov si môžte prenajať i loď. Spomedzi ďalších atrakcii vyberiem i jednu adrenalinovú a tou je rafting, trebarz na rieke Cetina. Rafting je v Chorvatsku veľmi populárny. Po pekne strávenom dni na pláži a slnku, si môžme večer vychutnať v meste tradičnú večeru, ktorú tvoria morské plody, niekedy až príšery.
Na záver snáď len dobrú chuť a príjemný pobyt v Chorvátsku :-)
Tunisko krajina púštneho piesku
A čo tak vycestovať na kontinent banánov, vyprahlých púští a spalujúceho slnka? Áno reč je o Afrike. Chcete ju navštíviť no na druhej strane netúžite po žiadnom safary, ani džungli, či extrémnych dobrodružstvách? Tak sa vyberte na dovolenku do Tuniska.
Tunisko sa nachádza v severnej časti Afriky kde susedí s Alžírskom a Líbiou. Kúsok cez more vykukuje Sicília. 10 miliónov obyvateľov hovorí arabčinou, čo je ich úradný jazyk. V celej krajine prevláda islám. Kto pozná iné stredomorské pláže - pre toho nebude tuninské more veľmi zaujímavé. Lepšie je to v záhradách prímorských hotelov, ktoré si svoje okolie udržujú. Prevažnú časť vnútrozemia pokrývajú suché stepy a na juhu púšte. Dosť častým úkazom v Tunisku sú solné jazerá tzv. šoty. Ak preferujete teplo i počas chladnejších mesiacov, choďte na ostrov Djerba. Je to najväčší tuninský ostrov a veľká ubytovňa turistov. Čo v Tunise robiť okrem vylihovania na pláži? Nič :-) Takmer na každej pláži je dostupný let padákom ťahaný za motorovým člnom. Ak radi navštevujete pamätné miesta, máte problém. Sú roztrúsené po celej krajine a dosť ďaleko od seba. Namiesto toho sa radšej choďte pozrieť na piesočnaté duny do púšte a prípadne otestovať posed na ťave. A teraz nejaké tie varovania. Dajte si pozor na pitnú vodu. Tunajšie zloženie je iné ako tej našej, čo má za následok nevolnosť od žalúdka. Tak isto to môže spôsobiť jedlo. Skrátka majú tam iné baktérie na ktoré nie je náš organizmus zvyknutý. Ďalšia nepríjemnosť s ktorou sa môžu stretnúť ženy, sú pokriky od miestných obyvateľov, keďže tam ešte stále ženy chodia zahalené.
Egypt - pyramídy v Gize
Veľa cestovných kancelárií ponúka dovolenku v Egypte ako luxusnú záležitosť. No je tomu tak aj v skutočnosti? Skôr by sa dal takýto výlet prirovnať k zájazdu ako k dovolenke, ku ktorej rozhodne nepatrí až také spalujúce podnebie. Keďže Egypt leží v severovýchodnej Afrike, prevláda v ňom veľmi teplá a suchá klíma. 77 milónov obyvateľov dážď takmer nepozná, no za to pravidelné a silné vetry áno. Za "dobrý" vietor sa považuje vietor od Stredozemného mora, ktorý je chladný a vlhký. Vanie takmer po celý rok. Ten "zlý" a horúci vanie z púšte a niekedy sa premení i na púštnu búrku. Obyvatelia sú moslimovia, 10% tvoria kresťania. Väčšina z nich žije pozdĺž brehov rieky Níl kôli ornej pôde. Egypt treba prebádať. A začať sa dá rovno v Hurghade - v letovisku, ktoré sa rozrástlo z malej rybárskej dedinky a stalo sa najrušnejšou destináciou na pobreží červeného mora. Vyznačuje sa bohatým podmorským pobrežím a korálovými útesmi. Výlet na lodi s priehladným skleným dnom stojí za to. Pre archeologicky zameraných odporúčam Luxor, ktorý je vzdialený približne 500 km od Káhiry. Ponúka Amonov chrám a Údolie králov v ktorom je pochovaných 64 faraónov. Ich podobizne sú vytesané do skalných reliéfov. A teraz asi ta najväčšia egyptská atrakcia - pyramídy v meste Giza, ktoré leží 8 km od Káhiry. Dominantné sú 3 veľké pyramídy, ktoré stoja nad komplexom menších hrobov a pyramíd. Najväčšia z nich je hrobka faraóna Chufewa. Menšia v poradí patrí jeho synovi Raachefovi a tretia najmenšia vnukovi faraonovi Menkewré. Úchvatná je aj veľka sfinga. Tieto divy sveta sú staré 5000 rokov.
V Egypte si treba dávať pozor na slnko, ktoré vás v lete dokáže spáliť už za dve hodiny. Zásoba opalovacích krémov nebude na škodu. Ďalej sa vyhýbajte vode z vodovodu. Pite len kupovanú z plastikových fliaš. Taktiež pozor na miestnu kuchyňu a všetko nelúpané ovocie. Veľmi ľahko môžte dostať zažívacie ťažkosti. Ďalej si treba zvyknúť na miestnych obyvateľov, ktorí sú voči turistom a dovolenkárom dosť dotieraví a snažia sa vám predať všetko čo nepotrebujete :-)